A technika és a technologia fejlődésével ma már elengedhetetlen a meterológiai információk minél szélesebb és részletesebb gyűjtése, elemzése. A vitorlázónak sok más mellett egy kicsit amatőr meterológusnak is kell lenni, a felhők, a szél, a nap, a víz állapotából meg kell tippelni, milyen időjárás várható, el lehet-e indulni a nyílt vízre. Persze a Balaton teljesen más, mint bármely tenger, de itt is létfontosságú az időjárás pontos ismerete. Az utóbbi néhány évben az internet terjedéséve, a mobil szélessáv használatával és sok sok amatőr széljelző állomás segítségével nagyszerű lehetőséget kaphatunk, hogy minél pontosabban lássunk át környezetünk időjárását. Mai bejegyzésemben az internetn elérhető, általam használt főbb site-okat gyűjtöm össze egy két megjegyzéssel.
Az időjárás, ezen belül számomra legfontosabb, a szél előrejelzéséhez legjobb a windguru. Az egész világra készül előrejelzés 3 különböző részletességű modellel. Idén meglepően pontos volt, gyakorlatilag nem sokat tévedett. Természetesen a lokális mikroklímával, a Balatonfelvidék hatásával nem számol, de ezt más sem modellezi. Általában csütörtök délután vagy pénteken nézek rá először, hogy lássam mire számíthatok hétvégén. A metnet.hu magyar oldal, 36órás országos előrejelzéssel, nem túl részletes széldatokkal, de csapadékot, hőmérsékletet innen jobb nézegetni. A met.hu már átvezet a következő kategóiához is. Országos előrejelzései nem túl részletesek, napi 1-1 szél, hőmérséklet, csapadék adat, ráadásul a modell felbontás sem túl finom, mert Keszthely és Siófok pl. gyakran azonos adatokat tartalmaz. Nagy előnye viszont, hogy elég jó onlájn széladatokat nézegethetünk rajta, sőt, az elmúlt néhány óra eredményeit is láthatjuk a balatonpart néhány településére. Az rsoe.hu valószínűleg ugyanabból az adatbázisból dolgozik. Hátránya, hogy felülete mobiltelefonnal kevésbé jeleníthető meg, csak pillanatnyi adatokat tartalmaz, nincs benne a közelmúlt, tendenciák levonására nem túl jó. A koponyeg.hu a met.hu-hoz hasonlóan előre is jelez, online adatokat is tartalmaz, igazából kicsit átláthatatlanabb módon, nehézkesebb felületen. Az időképen a Balatonról realtime széltérkép is van, baj viszont, hogy 2009-es tapasztalataim szerint a valósághoz semmi köze nincs a "mért" adatainak. Lehet idén letesztelem eredményeit. Ha jól működne, az egyik legjobb realtime széladatokat nyújtaná, így sajnos a legrosszabb.
a T-mobile pár hete egy ingyenes (persze csak a bevezetési néhány hét alatt) mms szolgáltatással lepett meg. Minden reggel 7.30 körül meterológiai előrejelzést küld. Ez is hasznos és jó lenne, de sajna túl sok napra jelez előre, így míg elérkezünk az adott naphoz, szinte felváltva közöl esőt, napsütést, túl általános, csak az egész országra küld, és csak olyan egyszerű leírást, hogy pl. mérsékelt szél. Van animált hő és szélirány / erősség, utóbbi országos így számomra értéktelen. Pedig jó lenne, ha lehetne régiót választani vagy pl. cellainformációk alapján arról küldene, ahol vagyok éppen, ha már úgyis tudják, hogy merre járok.
Az egyik legnagyobb siklóernyős klub az Airborn szervez hétvégi repüléseket. Csülök, a túravezető hét közben informálja a társaságot arról, mi várható az időjárás területén. Érdemes véleményét is megfigyelni.
Én kb. ezeket az oldalakat, adatokat használom, nyilván csillió másik van, jobb, rosszabb, ismertebb, ismeretlenebb. Nem vagyok oly profi, hogy egy műholdképből megmondjam mi lesz, de az előrejelzések alapján sejthetem, mi várható, közvetlen környezetem megfigyeléséből tudom, mi van, a távolabbi kilátásokhoz, ami egy-egy hosszú túrán vagy túraversenyen létfontosságú, tudom, hol van szél, hol nincs. Legalábbis remélem, hogy tudom...